Калійні шахти Калуша

Напевно, всім відомо, що в Калуші колись видобували калійну руду шахтним способом. Але це вже в далекому минулому, сьогодні ці всі споруди “мертві” і небезепечні. Попасти в них, нажаль, вже неможливо.
Копьор шахти

Згідно з планами розміщення шахт – вони проходять під землею практично під усім містом. У часи, коли ще всередині активно велася робота, можна було потрапити з однієї частини міста в іншу під землею – всі системи були з’єднані. Всього налічується 4 різних шахти: Сільвін (була побудована ще за Австро-угорської імперії і закрита найпершої при СРСР), Голинь (була закрита другою і поруч створена нова шахта Ново-Голинь), Ново-Голинь і Пійло (було побудовано тільки 3 стволи з яких один головний, один допоміжний – розміщений в метрах 20-30 від головного і вентиляційний). Всього, якщо вірити карті, в місті було побудовано близько 17 стволів до шахт. Деякі ще збереглися разом з копрами зверху.

Детальніше про кожній системі шахт. Першою буде Пійло.
Копри Пійло

Ця система будувалася самою останньою. І через проблеми з грунтовими водами будівництво завершено не було. Як я вже писав, було побудовано 3 стволи і на цьому будівництво закінчилося і об’єкт залишили. Всередині розробка виробок не велась. На поточний момент нічого не охороняється, а всередині стволів потроху збирається вода.

Так виглядає головний ствол.

Головний ствол

Кинутий камінчик, з наростаючим гудінням, полетів вниз і, з великим шумом, вдарився об дно.
Головний ствол

У сусідній будівлі ще залишилися механізми.


Допоміжний ствол виглядав набагато сумніше. Підійти нормально до нього було досить складно через сміття.
Допоміжний ствол

Погляд на головний ствол з висоти.

Панорама місцевості.

Останній погляд на два копра і переходимо до наступної системи.

Нею стала Ново-Голинь, тому що Голинь пропустили.

Це остання шахта за допомогою, якої велося видобування солей. Крім головного ствола у неї було ще чотири вентиляційних – ствол номер два закрився раніше всіх і був засипаний. Це все, що залишилося на поверхні.

Замість другого ствола на відстані метрів трьохсот був споруджений ствол номер п’ять. З досить монументальною вентиляцією.


Ствол також був засипаний. Ймовірно, це було зроблено через близьке розміщення до села – скоріше за все там траплялися нещасні випадки за участю місцевого населення. Наступним розглянемо ствол номер три. Він був не з тюбінгів, а з цегли.

Кількість сміття в цьому стволі обумовлено тим, що навколо нього було влаштоване стихійне сміттєзвалище. На даний момент він практично засипаний. Глибина його не більше метрів 50 – дно видно.

Поруч з цим стволом, для річки, споруджено цікавий колектор. Зроблений він був за допомогою шахтних кріплень. Його довжина приблизно 300 метрів і, з одного кінця, можна побачити інший. Так як колектор практично прямий – з’являється ілюзія, що вихід поруч і він маленький.

Рівень води в деяких місцях сягав по пояс, а в деяких можна був нижче щиколотки. Висота приблизно чотири метри, ширина три на чотири.

Колектор однотипний.

Подекуди бетон відвалився і видно кріплення.


Продовжуємо огляд шахти Ново-Голинь. Останній ствол, про який хотілося б написати, перш ніж перейти до головного ствола, це четвертий. Він же служив запасним виходом.

“Людський ходок” повністю з дерев’яних балок. І якщо перші метрів двадцять по них ще можна спускатися, то далі все аварійне і прогниле.

А тепер, безпосередньо, про головний ствол. Ще не так давно, коли ми приїжджали подивитися на нього – всередину потрапити не вдалося. Охоронець зрідка проходив по території, а шлях до ствола перекривали заварені ворота. Крізь щілини всередині було видно кліть.

Але, пізніше, копр був продірявлений з двох сторін. Кліть вже зпилена і можна було спокійно підійти і подивитися всередину ствола. Такими темпами скоро від цього місця нічого не залишиться.


Всередині видно воду, система вже повністю затоплена.

У сусідніх технічних приміщеннях ще залишилися механізми, за допомогою яких здійснювався спуск/підйом.

Лампова.

В адміністративному корпусі були запаси протигазів для працівників.

Половина будівлі згоріла.

При огляді приміщень були знайдені різні плани, схеми і плакати.

В кабінеті дирекції була знайдена схема будови ствола.

А в цій кімнаті лежить достатньо літератури по шахтній справі.

На цьому ми покинули Ново-Голинь і вирушили до останнього пункту нашої подорожі – шахти Сільвін.

Знайти хоч щось ціле там не вдалося. Ця шахта була найстаріша і закрилася найпершою. Поряд з головним стволом був старий Калійний завод – “новий” зараз знаходиться недалеко від Ново-Голинь.

Від стволів тут залишився один лиш спогад, та шматки вентиляційних споруд

Єдиний цілий ствол від цієї системи називається Хотин. Зберігся за рахунок того, що стоїть на території автосервісу. З тюбінгів вниз стікав сильний потік води.

Все це, звичайно, дуже сумно. Попади ми хоч на десять років раніше сюди – можливо ще вдалося б прогулятися під землею. А зараз цей об’єкт вже остаточно мертвий.

This entry was posted in Діггерство, Руферство, Туризм and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Калійні шахти Калуша

  1. Pingback: Калійні шахти Калуша продовження | Urban Exploration Ivano-Frankivsk

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *